Telenews

Si të kaloni shumë mirë në një fluturim me këto mënyra të thjeshta dhe të zgjuara

si-te-kaloni-shume-mire-ne-nje-fluturim-me-keto-menyra-te-thjeshta-dhe-te-zgjuara

Nëse jeni si unë, dhe fluturimi nuk është gjëja juaj, mund ta shijoni gjithsesi duke ndjekur këshillat e mëposhtme, të cilat ekspertët thonë se do t’ju bëjnë të ndiheni më rehat dhe ta harroni atë.

Sigurisht, do të ishte mirë të mos vazhdoni të shikoni orën dhe as të numëroni minutat derisa të uleni, pasi fluturimi me siguri do të duket si një shekull.

Në vend të kësaj, ju mund të bëni sa më poshtë:

Ushtrime të frymëmarrjes

Frymëmarrja e thellë është një praktikë që mund të shkaktojë një ndjenjë relaksi. Isra Nasir, psikoterapiste dhe themeluese e “The Well.Guide”, rekomandon të provoni një ushtrim të frymëmarrjes në formë kuti në mënyrë që të qetësoni trupin tonë në mënyrë natyrale.

“Teknika përfshin thithjen për katër sekonda, mbajtjen e frymëmarrjes për katër sekonda dhe nxjerrjen për katër sekonda, qoftë përmes gojës ose përmes hundës”, thotë ajo. Ne e përsërisim aq shpesh sa është e nevojshme për të ndier veten të relaksuar.

Gazetari

Është shkruar në letër. Shkruani se si mund të ndiheni në atë moment. Sa për atë që prisni të bëni sapo të mbërrini dhe në përgjithësi çdo mendim që keni, mund ta hiqni nga koka dhe ta kapni në letër. Është një taktikë terapeutike, e cila sipas ekspertëve ju bën të jetoni më shumë në të tashmen, të shijoni më shumë momentin dhe të kuptoni se çfarë është me të vërtetë e rëndësishme për ju. Dhe avioni, ku koha është e mjaftueshme, është koha e duhur për një gjë të tillë.

Koha e kujdesit të lëkurës

Çfarë ka më mirë se të kujdeseni për veten gjatë fluturimit dhe të shijoni produktet që do t’ju japin hidratim dhe pamje të freskët?

“Një rutinë e kujdesit të lëkurës është një formë e vetë-kujdesit që mund të jetë terapeutike dhe qetësuese,” thotë Dr. Zayn Hussein, një dermatolog në New Jersey. Marrja e kohës për t’u kujdesur për lëkurën tonë mund të na ndihmojë të marrim pak kohë për të menduar apo edhe për t’u çlodhur për të pushuar.

Kur fluturojmë, le të shfrytëzojmë rastin të provojmë një maskë për fytyrën ose të masazhojmë lëkurën tonë me një serum fytyre. “Aeroplanët mund të jenë mjedise të thata, kështu që le të kujtojmë të mbajmë lëkurën tonë të hidratuar duke aplikuar një hidratues sipas nevojës”, thotë Hussein.

Të ngajshme

“Çka nëse e sheh në rrugë”, babai i Triumf Rizës flet pas lirimit të Enver Sekiraqës nga paraburgimi

Hafize Elshani

Aksident i qëllimshëm në Lipjan, detaje tronditëse

Donat Hashani

Zbulohet shtatorja e Adem Jasharit në Mitrovicë (VIDEO)

Donat Hashani