Telenews

Sllovakia i dërgon Ukrainës katër avionë ushtarakë

Sllovakia i ka dërguar Ukrainës katër avionë luftarakë të epokës sovjektive, MiG-29.

Kështu ka deklaruar të enjten Ministria e Mbrojtjes në Sllovaki, duke thënë se ata janë dërguar në formë të sigurtë.

Ministria tha se avionët luftarakë u drejtuan nga pilotët ukrainas nga Sllovkia për në Ukrainë, kjo me ndihmën e forcave ajrore sllovake, personelit ukrainas dhe të tjerëve.

“I falënderoj të gjithë që janë përfshirë në një punë fantastike profesionale”, tha ministri i Mbrojtjes, Jaroslav Nad.

Ministria tha avionët e tjerë që kanë mbetur të llojit MiG-29-të do t’i dorëzohen palës ukrainase në javët e ardhshme. Ai tha se nuk do të japë asnjë detaj shtesë derisa ata të jenë të sigurt në Ukrainë.

Të premten, qeveria sllovake miratoi një plan për t’i dhënë Ukrainës flotën e saj me 13 avionë luftarakë të epokës sovjetike MiG-29, duke u bërë anëtari i dytë i NATO-s që dëgjoi lutjet e qeverisë ukrainase për avionë luftarakë për të ndihmuar në mbrojtjen kundër pushtimit rus, shkruan Washington Post.

Të ngajshme

Vuçiq takohet me ambasadorët e vendeve të Quintit

Donat Hashani

Zelensky e përgëzon Erdoganin për fitoren në zgjedhje

Donat Hashani

Kryeministri britanik përgëzon presidentin Erdoğan për fitoren në zgjedhje

Donat Hashani