Telenews

SOT AFATI I FUNDIT PËR GJETJEN E NJË ZGJIDHJE PËR TARGA

Sot do të takohen dy kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë.
Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, do të ulen në tavolinë për të gjetur një zgjidhje rreth çështjes së targave.
Emisari Special i Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak, ka dhënë detaje rreth takimit të djeshëm.
Lajçak se afati i fundit për gjetjen e zgjidhjes është dita e sotme, 21 prill.
“Ekspertët nga Kosova dhe Serbia sot janë takuar për herë të fundit në grupet punuese për targa para afatit të fundit më 21 prill. Me punën e tyre ata përgatitën për nesër diskutimet e kryenegociatorëve. Tani u takon kryenegociatorëve të gjejnë një marrëveshje për rrugën përpara”.
Më 30 shtator me ndërmjetësimin e BE-së, Kosova dhe Serbia kishin arritur një marrëveshje të përkohshme për targat duke i obliguar vozitësit e dyja vendeve të vendosin stikersa në targat e tyre kur hyjnë në vendet respektive.

Të ngajshme

Menaxhimi Privat i Pishinës Publike të Prishtinës: Zgjidhje e Duhur apo Privatizim i Maskuar?

Donat Hashani

Zyrtare: Ky shqiptar zgjidhet kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Donat Hashani

Spanja: Situata e Palestinës ndryshon prej asaj të Kosovës

Donat Hashani