Telenews

SOT ZGJEDHET QEVERIA E RE NË MAL TË ZI, A DO TË VOTOHET ABAZOVIQ?

Sot në Cetinje do të mbahet seanca e Kuvendit të Malit të Zi, në të cilën pritet të zgjidhet qeveria e re, e propozuar nga mandatari për kryeministër, Dritan Abazoviq.
Qeveria e re e Malit të Zi, siç është propozuar, pritet të ketë 18 dikastere, katër nënkryetarë dhe dy ministra pa portofol.
Thuhet se deputetët e Frontit Demokratik nuk do të marrin pjesë në seancën e sotme, sepse e konsiderojnë qeverinë e propozuar jolegjitime, tha deputeti i kësaj aleance, Sllaven Radunoviq.
Sipas tij, deputetët e FD-së nuk do të marrin pjesë në seancën e sotme për shkak të goditjes së fundit me gurë të autobusit në të cilin ndodheshin fëmijët nga Nikshiqi, vetëm pse kënduan dhe luajtën një xhiro para Manastirit të Cetinjes.
Parlamenti malazez po zgjedh një qeveri të re tre muaj pas një votimi mosbesimi ndaj kryeministrit në largim Zdravko Krivokapiq në fillim të shkurtit.

Të ngajshme

Hoti thotë se vendi duhet të shkojë në zgjedhje: Koalicioni Kurti-Osmani mashtroi për dialogun

Donat Hashani

Abdixhiku tallet me Kurtin, thotë se sikur Vali Corleones edhe Kurti nuk po i thuhet puna e mbarë

Donat Hashani

Avni Dehari thotë se në propozimin evropian duhet të përmenden edhe shqiptarët e Luginës

Donat Hashani