Telenews

Takimi Kurti-Vuçiq, SHBA-ja: Të ruhet pavarësia e Kosovës, Kina: E mbështesim Serbinë

Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Një ditë më herët, Kurti dhe Vuçiq kanë zhvilluar takime me përfaqësues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, NATO-së dhe Bashkimit Evropian (BE).

Deklarata më precize ka qenë ajo e të dërguarit të  Posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar – sovraniteti dhe pavarësia e Kosovës të ruhet.

“Ne duam të kemi bisedime produktive nesër dhe po shpresojmë se të dyja palët mund të arrijnë një marrëveshje e cila ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës dhe gjithashtu parandalon dhunën. Kështu që po shpresojmë për bisedime të mira. Faleminderit shumë!”, ka deklaruar Escobar.

Siç Kosova merr mbështetje nga SHBA-ja, Serbia e ka atë nga Kina.

Të mërkurën në Twitter ka reaguar ambasadorja e Pekinit në Beograd, Chen Bo. Ajo në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, tha se “Kina e mbështetë sovranitetin e Serbisë në Kosovë”, diçka në kundërshtim me verdiktin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

“Presidenti Vuçiç dhe unë përsëritëm sot mbështetjen e ndërsjellë të dy vendeve tona për çështjen e sovranitetit dhe integritetit territorial, duke theksuar gatishmërinë për të përmirësuar më tej projektet në kuadër të bashkëpunimit dypalësh”, tha Chen Bo në Twitter pas takimit me Vuçiqin, ka raportuar Tanjug.

Pikërisht, SHBA-ja dhe Kina janë në një fazë, ku raportet nuk i kanë aspak të mira – shkak i situatës në Tajvan si dhe pasiviteti i Kinës ndaj Rusisë për sa i përket pushtimit në Ukrainë

Të ngajshme

Ngjarje tragjike në Slloveni: Rrokulliset autobusi me plot pasagjerë, të paktën kaq të vdekur

Donat Hashani

Gjendet pa shenja jete një person në gjimnazin ‘Ahmet Gashi’ në Prishtinë, mjeku konstaton vdekjen

Donat Hashani

Kamberi: Dje Vuçiqi filloi të tregojë të vërtetën, por pati frikë nga opozita

Donat Hashani