Telenews

TRABZONSPORI KAMPION I TURQISË, TIFOZËT VËRSHOJNË STADIUMIN

Trabzonspori është shpallur kampion i Superligës turke.
Skuadra e udhëhequr nga Abdullah Avcı – barazoi 2-2 me Antalyaspor për të siguruar titullin e tetë.


Pas 35 ndeshjeve të zhvilluara, ky ekip ka arkëtuar 22 fitore, është ndalur me 11-të barazime, teksa ka pësuar vetëm dy humbje.
Si total, 77 pikë pas 35 ndeshjeve është pasqyra e këtij sezoni.
https://twitter.com/MKadirogluu/status/1520489386185564162?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1520489386185564162%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fshqip.com%2Ftrabzonspori-kampion-i-turqise%2F
Futbollisti me më së shumti gola të realizuar për Tabzonsporin – në këtë sezon është Andreas Cornelius.
Ai shënoi plot 32 gola, duke qenë ndër më meritorërt për këtë triumf.
Një pikë e fortë e kësaj skuadre ishte edhe Marek Hamsik – që me përvojën e tij i dha qetësi në mesfushë.
Ani pse me 34 vite në supe, ai zhvilloi plot 25 ndeshje, shënoi dy herë dhe regjistroi tre asistime.
Hera e fundit – kur Trabzonspori u shpall kampion i Turqisë ishte sezoni 2019-2020.

Të ngajshme

Rashica flet pas momentit historik me Galatasarayn

Furtuna Zejnullahu

Galatasaray shpallet kampion në Turqi, Rashica lë gjurmë në fitoren ndaj Ankaragucu

Furtuna Zejnullahu

Ferizaj përfundon në procedurë disiplinore të FFK-së për ndeshjen kundër Dukagjinit

Furtuna Zejnullahu