Telenews

UKRAINA ME AKUZA NDAJ RUSISË SE PO I’A VJEDH GRURIN

Zëvendësministri i Bujqësisë i Ukrainës ka akuzuar Rusinë se ka vjedhur disa qindra mijëra tonë drithë nga territori i pushtuar nga forcat e saj.
Taras Vysotskyi, duke folur në televizionin kombëtar ukrainas, tha se kishte frikë se Rusia mund të vidhte shumicën e 1.5 milion tonë drithë në zonat tani nën kontrollin e saj, shkruan BBC.
Rusia nuk ka komentuar mbi akuzat, por ushtria e saj ka shkaktuar humbje të mëdha ekonomike.
Granatimet e përhapura të Rusisë dhe bllokimi i porteve të Detit të Zi të Ukrainës kanë ndërprerë prodhimin e grurit, duke ngritur shqetësimin ndërkombëtar për rritjen e çmimeve të ushqimeve. Ukraina është një nga eksportuesit kryesorë në botë të drithërave dhe vajrave bimore. Ajo është quajtur “shporta e bukës” e Evropës.
Vysotskyi ka siguruar megjithatë ukrainasit se ata nuk do të vuajnë mungesën e ushqimit për shkak të ndërprerjes.
Një anije mallrash që transportonte mbi 71,000 tonë misër ukrainas u largua nga porti rumun i Konstancës të enjten – e para që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.
Constanta po trajton eksportet e Ukrainës në një gjest solidariteti rumun, pasi marina ruse po bllokon Odesën, qendrën kryesore të eksportit të Ukrainës.
Drithërat janë një çështje jashtëzakonisht e ndjeshme në Ukrainë, ku shumë familje kanë kujtime të hidhura nga uria e viteve 1930 (“Holodomor”), e shkaktuar nga dëbimet sovjetike të fshatarëve më të pasur (“kulakët”) dhe kapja e fermave.

Të ngajshme

Video e re e 20-vjeçarit duke u pozicionuar për të qëlluar Trump

Donat Hashani

Dalin pamjet: 20-vjeçari që sulmoi Trumpin nuk ishte brenda turmës, qëndronte në çatinë e një fabrike

KushtrimGuraj

Atentat ndaj Donald Trump, identifikohet autori 20-vjecar. Biden: Të gjithë duhet ta dënojmë ngjarjen

KushtrimGuraj