Telenews

UKRAINA PRETENDON SE KA RIMARRË 30 VENDBANIME NË RAJONIN E KIEVIT

Më shumë se 30 vendbanime rreth kryeqytetit të Ukrainës janë marrë përsëri nga forcat ruse, ka thënë këshilltari presidencial ukrainas, Oleksiy Arestovych.
Duke folur në televizionin kombëtar, Arestovych paralajmëroi se do të ketë ende beteja të rënda përpara për jugun dhe lindjen e Ukrainës, duke përfshirë Mariupolin.
Ukraina më herët kishte raportuar se ka rimarrë qytetet Bucha dhe Brovary.
Forcat ruse janë tërhequr gjithashtu nga aeroporti kyç Hostomel pranë Kievit, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.
Rusia tha në fillim të kësaj jave se do të zvogëlonte në mënyrë drastike operacionet e saj ushtarake rreth Kievit dhe Chernihiv dhe analistët presin që ajo të përqendrojë vëmendjen e saj në Ukrainën lindore.

Të ngajshme

Filipoviq e quan Kurtin “të pakomb”: Urren serbët, të tijtë dhe vetën

Flaka Ajeti

Gërvalla debaton me Musliu-Shoshin: Deklarata juaj për shpalljen e pavarësisë dëshmon papjekuri

Flaka Ajeti

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Flaka Ajeti