Telenews

UKRAINASIT MBËRRIJNË NË TURQI PËR BISEDIME ME RUSINË

Grupi thotë se përparësia e tyre kryesore është sigurimi i një armëpushimi, megjithëse ka skepticizëm nëse kjo ka të ngjarë.
Bisedimet ballë për ballë, të parat në më shumë se dy javë, do të priten nga presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan.
Takimi është planifikuar të fillojë në orën 10:00 me orën lokale (07:00 GMT) të martën. Ndër të tjera, Rusia po kërkon që Ukraina të braktisë çdo synim për t’u bashkuar me NATO-n – një çështje për të cilën Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se është i gatshëm të bëjë kompromis.
Çështje të tjera të mprehta që priten të diskutohen përfshijnë fatin e rajoneve të kontrolluara nga separatistët në lindje të Ukrainës, si dhe statusin e Krimesë, e cila u aneksua zyrtarisht nga Rusia në 2014.

Të ngajshme

Mali i Zi publikon analizë për “Ballkanin e Hapur”, dokumenti hiqet nga rendi i ditës në Kuvend

KushtrimGuraj

Çitaku: Në një ditë si kjo është mirë t’ia kujtojmë vetes çmimin e lartë të lirisë

KushtrimGuraj

Rrëfimi i amerikanit që mblodhi kujtimet e Ismail Qemalit

KushtrimGuraj