Telenews

Vritet gjatë bombardimeve në Ukrainë, i mbijetuari 96-vjeçar i Holokaustit

96-vjeçari Boris Romantschenko, i mbijetuar i kampit të përqendrimit të Holokaustit u vra në një sulm me bombë në qytetin ukrainas Kharkiv.
Kjo është bërë e ditur nga mediat gjermane, shkruan The Guardian, transmeton Klankosova.tv.
Sipas mbesës së tij, ai vdiq pasi shtëpia e tij u godit nga një predhë.
Romantschenko ishte një i mbijetuar i kampeve të përqendrimit Buchenëald, Peenemünde, Mittelbau-Dora dhe Bergen-Belsen.
Fondacioni Buchenëald dhe Mittelbau-Dora Memorials në një deklaratë tha se ishin të tronditur nga lajmi.
“Romantschenko kishte bërë fushatë intensive për kujtimin e krimeve naziste dhe ishte nënkryetar i Komitetit Ndërkombëtar Buchenëald-Dora”, shtoi fondacioni

Të ngajshme

Spanja, Norvegjia dhe Irlanda e njohin zyrtarisht shtetin palestinez

Donat Hashani

Dodik: Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë është “disfatë për politikën boshnjake”

Donat Hashani

Tri shtete e njohën Palestinën, vjen reagimi i Izraelit – do të ketë pasoja

Donat Hashani