Telenews

VUÇIQ I ASHPËR ME KURTIN DHE GJUKANOVIQIN, KA DISA FJALË PËR TA

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, se “puna e tyre e vetme është të bëjnë thashetheme për Serbinë dhe të thonë se Vuçiq është ‘Putin i vogël’.
Sipas tij, “Kurti dhe Gjukanoviq duan ta rëndojnë gjithë Perëndimin” siç tha ai  “në qafën e Serbisë dhe do ta ndalojnë atë të bëjë përparim ekonomik”.
Ai po ashtu ka deklaruar se presionet për Kosovën do të vazhdojnë.
Në TV Prva, Vuçiq hodhi poshtë raportimet e gazetës britanike “Guardian” se paqja në Ballkan është sërish e rrezikuar dhe disa shtoi se “Guardianit” i pëlqen të gënjejë shumë”, transmeton Klankosova.tv.
“Janë gënjeshtra patologjike, nuk kam parë gënjeshtra të tilla si në Guardian”, ka thënë Vuçiq dhe ka thënë se “nuk është rastësi”.
Vuçiq tha se ka pasur tentativa për të rrezikuar paqen, si për shembull “gjithçka që ata bënë në lidhje me zgjedhjet për të provokuar një konflikt”, transmeton Klankosova.tv.
“Nuk është sekret që unë marr 90 për qind të votave në Kosovë dhe kanë llogaritur se Vuçiqi nuk do të dojë të heqë dorë nga 50 mijë vota, do ta detyrojmë të futet në të dhe pastaj do të shohim se çfarë do të shpikim , çfarë incidenti dhe kë do ta dëbojmë”.
“Prandaj i kam lutur serbët nga Kosova që të ruajnë paqen”, ka thënë Vuçiq, transmeton Klankosova.tv.

Të ngajshme

Salla e sporteve në Samadrexhë merr emrin e heroit Afrim Bunjaku, komuna ndanë 5 mijë euro për familjen e tij

KushtrimGuraj

Policia me fushatë vetëdijësuese kundër zjarreve: “Mos ndez zjarr, mos shkakto rrezik të përgjithshëm”

KushtrimGuraj

Kurti në Ditën e Boshnjakëve: Jam krenar dhe mirënjohës për boshnjakët dhe kontributin e tyre

KushtrimGuraj