Telenews

Zelensky në një fjalim para ligjvënësve francezë, krahason luftën e Ukrainës dhe Luftën e Dytë Botërore

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tërhoqi paralele midis Luftës së Dytë Botërore dhe betejës së vendit të tij kundër Rusisë në një fjalim para ligjvënësve francezë në Paris të premten.

“Hitleri kaloi vijën e kuqe pas vijës së kuqe, Putini bën të njëjtën gjë”, tha ai, duke shtuar se ukrainasit ishin trashëgimtarët e luftëtarëve aleatë të Luftës së Dytë Botërore.

Fjalimi i tij u përshëndet me entuziazëm nga Asambleja Kombëtare Franceze, me ligjvënësit duke e duartrokitur atë. Në muajt e parë të pushtimit të Ukrainës nga Putini në vitin 2022, Zelensky iu drejtua Asamblesë Kombëtare Franceze me video.

“Francë, ju falënderoj që jeni në anën tonë për të mbrojtur jetën”, tha ai në frëngjisht.

Të enjten, Macron njoftoi se Parisi dhe Kievi do të nënshkruajnë një marrëveshje që Franca t’i sigurojë Ukrainës avionë luftarakë Mirage 2000-5.

Të ngajshme

NATO thotë se mbi 300 mijë trupa janë në gatishmëri të lartë

Erzana Fazliu

Këto janë të gjitha vendimet e marra në mbledhjen e sotme të Qeverisë

Donat Hashani

Kosova zyrtarisht pjesë e Koalicionit të Deminimit për Ukrainën

Donat Hashani