Telenews

110 vjet shtet, liderët e Shqipërisë dhe Kosovës në Vlorë! Zhvillohet ceremonia e ngritjes së Flamurit

Ceremonia e ngritjes së flamurit shqiptar e zhvilluar në Vlorë me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë ka bërë bashkë krerët e shtetit të Shqipërisë dhe Kosovës.

Në qytetin ku më 28 nëntor 1912, Isamil Qemali ngriti flamurin shqiptar duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur, u organizua edhe këtë vit ceremonia festive.

Në ceremoni mori pjesë kryeministri Edi Rama, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj dhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani.

Pas ceremonisë, ata vendosën kurora me lule në varrin e Ismail Qemalit.

Më 28 Nëntor 1912, Shqipëria shpalli pavarësinë nga Perandoria Osmane. Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë ishte kurorëzim i përpjekjeve shekullore dhe luftërave të pareshtuara që bënë shqiptarët për çlirimin e vendit.

Të ngajshme

“Në Prekaz te Baca Adem” – Kështu festojnë vajzat e Kosovës U18 kualifikimin në Botëror

Hafize Elshani

Zotëria i Parë i reagon Vucicit – E quan analfabet

Hafize Elshani

Zvicra ka një multimilioner të ri, personi me fat fitoi mega-jackpot mbi 64 milionë franga

Hafize Elshani