Telenews

23 VITE NGA RËNIA HEROIKE E TRE DËSHMORËVE TË UÇK-SË NË ABRI

Përkujtimi i dëshmorëve të shumtë të UÇK-së të cilët ranë heroikisht në beteja të ndryshme me paramilitarët serbë, vazhdon edhe ditën e sotme të marsit 2022, shkruan Telenews.al
Sot janë mbushur plotë 23 vite nga rënia heroike e tre dëshmorëve, Xhevat Demaku, Bedri Demaku e Imer Shala në front kundër forcave kriminale serbe.
Ata ranë në mbrojtje të atdheut në njërën nga betejat më të lavdishme të UÇK-së me 7 prill të 1999-tës në Abri të Drenasit.
Sigurisht që edhe kjo ditë na e kujton sakrificën e madhe dhe humbjen e jetëve që bënë dëshmorët e UÇK-së, vetëm e vetëm që brezat e rinjë të Kosovës sot ta gëzojnë lirinë e shtrenjtë. /Telenews.al/

Të ngajshme

Sekuestrohen edhe një sasi e armëve, municionit dhe pajisjeve ushtarake në Zveçan

KushtrimGuraj

Ministri britanik për çështje evropiane: I lumtur që trupat britanike do ta përforcojnë KFOR’in

KushtrimGuraj

Mustafa i reagon Muratit: Për një vit u punësuan vetëm 8 mijë e 789 persona

KushtrimGuraj