Telenews

6 gjëra befasuese që mund ta prishin gjumin tuaj

Deri në 30% të njerëzve vuajnë nga pagjumësia kronike dhe numri i atyre që përdorin pilula gjumi rritet me moshën dhe arsimimin.

Ju mund të pyesni veten pse ende nuk flini mjaftueshëm pasi keni vendosur një ritual para gjumit, por problemi mund të qëndrojë në gjërat më të vogla që as nuk i keni menduar.

Bright Side tregon pengesat e mundshme që mund të kini për një pushim të përsosur natën.

Shtrati sintetik

Shtrati i bërë nga materiale natyrore është më i freskët dhe siguron frymëmarrje më të mirë. Gjithashtu thith më mirë lagështinë. Përkundrazi, shtroja sintetike bllokon nxehtësinë dhe mund të jetë shkak për djersitje gjatë natës. Për shkak të kësaj, ju përfundoni duke u rrotulluar gjatë gjithë natës dhe ndoshta vuani nga acarimi që shkaktojnë disa pëlhura sintetike.

Vajrat esenciale

Edhe pse disa vajra esencialë na ndihmojnë të qetësohemi, si livanda, shumë prej tyre bëjnë të kundërtën. Vajrat esencialë të agrumeve mund t’ju mbajnë zgjuar. Për më tepër, nëse jeni një nga ata njerëz që spërkasin vajra esencialë direkt në jastëk, mbani mend se disa vajra mund të shkaktojnë djegie kimike. Hormonet tuaja gjithashtu mund të ndikohen, kështu që një cikël i ndërprerë i gjumit mund të fajësohet për një çekuilibër hormonal.

Probleme me tiroide

Ata që kanë probleme me tiroiden priren të vuajnë nga apnea e gjumit (pauza në frymëmarrje). Mund të shkaktojë zgjime të rregullta, kështu që pas gjumit të një nate, mund të ndiheni të lodhur në vend që të keni energji. Mosfunksionimi i tiroides shpesh çon në prishjen e ritmeve cirkadiane gjithashtu.

Mungesa e magnezit

Magnezi është një element thelbësor që ndikon në aftësinë tuaj për të fjetur. Nëse trupit tuaj i mungon kjo lëndë ushqyese, mund ta keni të vështirë të relaksoheni. Përveç kësaj, dridhjet e muskujve ose sindroma e këmbëve të shqetësuara shkaktohen edhe nga nivelet e ulëta të magnezit. Kjo është arsyeja pse suplementet shpesh përdoren për të trajtuar pagjumësinë.

Sindromia e këmbëve të shqetësuara

Sindroma zakonisht karakterizohet nga dëshira për të lëvizur gjymtyrët për shkak të ndjesive të pakëndshme në këmbë. Jeni të detyruar të zgjoheni për të ndaluar zvarritjen, ndjesinë e shpimit ose djegies në këmbë. Ai ndryshon në intensitet dhe është më i zakonshëm te njerëzit në të pesëdhjetat e tyre. Sindroma mund të jetë ose shkak i gjumit të ndërprerë ose një efekt anësor i tij.

Flini me ngrohës të ndezur

Natën, temperatura e trupit tonë bie pak për të dhënë sinjalin se është koha për të fjetur. Megjithatë, nëse ka një ngrohës të ndezur në dhomën e gjumit, trupi juaj mund të mos e kuptojë se është koha për të fjetur. Për më tepër, ngrohësit prodhojnë shumë monoksid karboni, i cili mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tonë në sasi të mëdha.

Në përvojën tuaj, a ka ndonjë gjë tjetër që mund t’ju prishë gjumin? Si silleni me to?

Si ta qetësoni aritminë e zemrës?

Të ngajshme

Studimi: 90% e pacientëve nuk vuajnë më nga pasojat e COVID-19 të zgjatur

KushtrimGuraj

Vitia priti në takim Szunyogun, këto ishin temat e diskutimit

Donat Hashani

Çfarë ndodh me trupin tonë nëse nuk konsumojmë alkool për një muaj

Flaka Ajeti