Telenews

BASKETBOLL / VËLLAZNIMI RIKTHEHET NË SUPERLIGËN E KOSOVËS

Skuadra e Vëllaznimi është rikthyer në elitën e basketbollit të Kosovës, një vit pasi ra në Ligën e parë.
Gjakovarët e kanë fituar edhe ndeshjen e dytë të serisë finale ndaj Prishtinës së Re me shifrat 65-76.
Ishte ky një duel mjaftë interesant sonte me Prishtinën e Re që e kishte avantazhin pothuajse deri 5 minuta para fundit, por në momentet vendimtare ra koncentrimi i lojtarëve dhe Vëllaznimi arriti ta përmbysë rezultatin e ta fitojë sfidën e cila e rikthen në elitë pas vetëm një viti.
Michael Green ishte fantastik edhe sonte në triumfin e Vëllaznimit me 33 pikë, 7 kërcime e 3 asiste, derisa u ndihmua edhe nga Bardh Rexha me 12 pikë e 15 kërcime dhe Ujkan Karanezi m 11 pikë.
Te Prishtina e Re sonte vetëm Dion Haxhosaj realizoi pikë dyshifrore, gjithsejt 24, por kishte edhe 20 kërcime.
Me këtë triumf dhe seri të përgjithshme prej 2-0 në finale, Vëllaznimi vitin tjetër do të bëjë gara në Superligën e Kosovës në Basketboll e Prishtina e Re do të luajë në ”play out” me Rahovecin.
Vlen të ceket se gjakovarët rikthehen në elitë pas një sezoni fantastik pa asnjë humbje sivjet. /AsistiOnline.com/

Të ngajshme

Abazoviq në ndeshje basketbolli në Beograd: Një nder të jesh mysafir i Partizanit

Donat Hashani

Ballkani i pafat, mbyllet ndeshja me Plzenin

Donat Hashani

Mbyllet pjesa e parë mes Ballkanit e Viktoria Plzenit

Donat Hashani