Telenews

BE gjunjëzon Rusinë, sanksionet e reja do të jenë ‘goditje në brez’

Ministrat evropianë të financave kanë miratuar zyrtarisht një paketë të katërt sanksionesh që synojnë më shumë se 600 shtetas rusë, në atë që ministri francez i financave Bruno Le Maire e quajti një “vendim historik”, raporton CNN, transmeton Paparaci.
Është “paketa më e shpejtë, më e fortë e sanksioneve e miratuar ndonjëherë nga Bashkimi Evropian në historinë e tij”, thanë ministrat.
Emrat e individëve dhe subjekteve ruse të përfshirë në raundin e ri të sanksioneve nuk janë bërë të ditur.
“Do të keni një ndalim të ri për disa eksporte si mallra luksi dhe ne do të tërhiqemi në shtetin rus, klauzola e kombit më të favorizuar brenda Organizatës Botërore të Tregtisë, e cila do të na lejojë neve – të 27 shteteve anëtare – të rrisim nivelin e tregtisë. tarifat për të gjitha mallrat ruse”, tha Le Maire.
Sanksionet u zgjeruan për të përfshirë, “oligarkët kryesorë, lobistët dhe propaganduesit që shtyjnë narrativën e Kremlinit për situatën në Ukrainë, si dhe kompanitë kryesore në sektorët e aviacionit, ushtarak dhe të përdorimit të dyfishtë, ndërtimin e anijeve dhe makineritë”, tha Këshilli Evropian në një deklaratë.
Kur u pyet nëse do të kishte sanksione të mëtejshme, Le Maire tha: “Unë mund t’ju konfirmoj atë që (presidenti francez) Emmanuel Macron tha javën e kaluar, të gjitha opsionet mbeten në tryezë.”

Të ngajshme

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evropian

Erzana Fazliu

Clark emërohet anëtar nderi i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës dhe i Bordit të Guvernatorëve të saj

Erzana Fazliu

Lansohet “Dritarja për investime të diasporës”, Kurti: 100 milionë euro për investimet e mërgatës

Erzana Fazliu