Telenews

BIDEN SOT DO TË FLASË ME ZELENSKYN

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, do të flasë sot gjatë ditës me homologun e tij nga Ukraina Volodymyr Zelensky.
Këtë e ka konfirmuar një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i cili ka thënë se biseda telefonike do të zhvillohet “për të diskutuar mbështetjen tonë të vazhdueshme për Ukrainën përballë agresionit rus”.
Thirrja vjen një ditë pasi Biden dhe zyrtarë të tjerë amerikanë folën për kujdes ekstrem ndaj sinjaleve që Rusia po zvogëlon operacionet e saj ushtarake afër Kievit, duke sugjeruar se ata po prisnin të shihnin shenja më të forta të de-përshkallëzimit përpara se të bënin një vlerësim të synimeve të Moskës.
“Ne do të shohim. Unë nuk mund të komentoj asgjë derisa të shoh se cilat janë veprimet e tyre. Do të shohim nëse ata ndjekin atë që po sugjerojnë”, tha Biden të martën në Shtëpinë e Bardhë.
Biden theksoi se ndërkohë, ShBA do të vazhdojë të “mbajë sanksionet e ashpra” dhe “t’i sigurojë ushtrisë ukrainase kapacitetin e tyre për të mbrojtur veten”.

Të ngajshme

Ish-komandanti i UÇK-së tregon se si janë siguruar arsenali i armëve në sulmin e serbëve ndaj policëve në veri

KushtrimGuraj

Salla e sporteve në Samadrexhë merr emrin e heroit Afrim Bunjaku, komuna ndanë 5 mijë euro për familjen e tij

KushtrimGuraj

Policia me fushatë vetëdijësuese kundër zjarreve: “Mos ndez zjarr, mos shkakto rrezik të përgjithshëm”

KushtrimGuraj