Telenews

Blinken paralajmëron: ”Ne nuk kërkojmë konflikt, por jemi gati nëse vjen tek ne”

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, duke folur në takimin e NATO-s me ministrat e Jashtëm të BE-së në Bruksel këtë mëngjes, ka thënë se “nuk janë duke kërkuar konflikt, por se janë të gatshëm nëse vjen tek ata”.
“Në kohën kur po ndodh agresioni rus kundër Ukrainës, kjo aleancë është bashkuar me shpejtësi dhe vendosmëri”, u shpreh qartë Blinken.
Ai madje theksoi se NATO nuk kërkon “konflikt”, por “nëse konflikti shkon tek ata, janë të gatshëm për atë dhe do të mbrojnë çdo centimetër të territorit të NATO-s”.
NATO dhe ministrat e Jashtëm të BE-së janë mbledhur sot në Bruksel, për të diskutuar për situatën në Ukrainë.

Të ngajshme

Zyrtare: LDK-ja lidh koalicion me këtë parti në Prishtinë

Donat Hashani

IKSHPK publikon listen e atyre që duhet liruar nga puna dhe atyrë që duhet punuar vetëm 4 orë si shkak i temperaturave të larta

Donat Hashani

Kurti u takua me drejtoreshën e re të Zyrës së UNICEF-it në Kosovë

Erzana Fazliu