Telenews

BUNDESLIGA GJERMANE E BAYERNIT, TRIUMFON NDAJ DORTMUNDIT DHE FITON TITULLIN E 10-TË RADHAZI

Bayern Munich është shpallur kampion i Bundesligës edhe për sezonin 2021/22. Bavarezët arritën të shpalleshin kampion matematikisht tri xhiro para fundit të kampionatit.
Ky ishte titulli i 10-të radhazi që Bayern Munich e fiton në Gjermani, duke krijuar monopol në futboll.
Bayern Munich shënoi sonte fitore me rezultat 3:1 ndaj Dortmundit, në kuadër të javës së 31-të në elitën e futbollit gjerman.
Serge Gnabry kaloi vendasit në epërsi në minutën e 15-të, para se Leëandoëski të dyfishonte epërsinë në minutën e 34-të të ndeshjes.
Krejt çfarë bënë mysafirët ishte goli i ngushtimit të rezultatit në minutën e 52-të të ndeshjes nga Emre Can.
Musiala pastaj shënoi për 3:1 në minutën e 83-të, duke e vulosur kështu fitoren e kampionëve të Gjermanisë.
Me këtë fitore, Bayern Munich shkon në kuotën e 75 pikëve në vendin e parë dhe shpallet edhe matematikisht kampion me 12 pikë më shumë se Dortmundi, kur kanë mbetur edhe tri xhiro deri në përfundim të edicionit.

Të ngajshme

Ky është kundërshtari i radhës i ekipit Bad News Eagles në turneun kualifikues RES Adriatic League

Flaka Ajeti

Përzgjedhësi Adil Maliq publikon listën e Kosovës U19 për dy ndeshje miqësore ndaj Shqipërisë U19

Flaka Ajeti

E bujshme: Dion Berisha zyrtarizohet në Bayern Munich

Donat Hashani