Telenews

DEMIRAJ: BRENDA 2-3 JAVËVE SHTEROJNË KAPACITETET USHTARAKE TË RUSISË

Kapacitetet ushtarake dhe njerëzore të Rusisë pritet të shterojnë brenda 2 deri në 3 javëve të ardhshme nëse konflikti në Ukrainë vazhdon me të njëjtin intensitet, ka thënë ish-ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Dritan Demiraj, në një interviste ekskluzive për Telegrafin.
Sipas Demirajt, objektivi i Presidentit të Rusisë, Vladimir Putinit në Ukrainë ka dështuar dhe pritet që Rusia mos të ketë më mundësi për të vazhduar luftën.
“Objektivi i Putinit ishte pushtimi i Ukrainës për 72 orë dhe marrja e kontrollit të gjysmës së Ukrainës duke mbajtur brenda kufijve rus pjesën kufitare me Ukrainën që nga Odesa, Krimea dhe Mariupoli. Pra, bllokimi i daljes në Detin e Zi të Ukrainës. Tashmë ky objektivë ka dështuar”, ka theksuar Demiraj.
Kolonel Demiraj ka shtuar se “duke qartazi që Putini po kërkon një “Exit Strategy”, gjë që u pa qartë pas refuzimit të Presidentit i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy për ta shpallur Ukrainën zonë neutrale”.
“Në gjykimin tim, intensiteti i luftimeve ka hyrë në fazën më të lartë, pasi një numër i madh i forcave ruse ka hyrë në Ukrainë”, ka thënë Demiraj.
Ish-ministri i Brendshëm ka thënë gjithashtu se armatimi që po përdoret nga ushtria ruse në Ukrainë është i papërshtatshëm për luftë në qendrat e banuara dhe si rezultat ata po shkaktojnë dëme të jashtëzakonshme materiale dhe njerëzore të panevojshme.
“Kjo situatë e ka unifikuar edhe më shumë Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe komunitetin ndërkombëtar”, thotë Demiraj.

“Kemi tashmë në terren kryetarin e Gjykatës së Hagës për krimet e luftës që ka shkuar në Ukrainë për të mbledhur fakte. Edhe pse është e vështirë, nuk është e pamundur që në të ardhmen Putini të përballet me Gjykatën e Hagës si kriminel lufte”, ka sqaruar Demiraj.
“Pavarësisht se forcat ruse kanë marrë Karkivin, Mariupolin dhe përpiqen të rrethojnë Kievin dhe qytetet e tjera rrotull, e kanë të pamundur të jetë në kontroll të plot”, ka thënë Demiraj.
Duke i’u përgjigjur pyetjes se si e shikon qëndrimin e administratës amerikane për çështjen e Ukrainës, Demiraj u shpreh se qasja e administratës së Presidentit Joe Biden për çështjen e Ukrainës ka qenë shumë e suksesshme dhe kjo është pasqyruar edhe nga unifikimi i qëndrimeve në politikën amerikane.
Ai gjithashtu tha se qëndrimi i SHBA-ve u pa edhe ne miratimin me votën e 435 kongresmenëve të ndihmës ushtarake shtesë 800 milionë dollarë për Ukrainën.

Të ngajshme

Ekskluzive: Florian Miftari zgjedhet Dekan i Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportit në UP

Donat Hashani

Ndahet nga jeta mësuesi i shquar nga Drenasi, Hamdi Kurti

Donat Hashani

Ndërron jetë nëna e Edmond Lajqit, një ditë pasi djali ia vrau renë

Donat Hashani