Telenews

E dini pse dalin aknet në vende të ndryshme të trupit?

Trupi i njeriut është i ndarë në zona të ndryshme dhe shfaqja e akneve në çdo zonë lidhet me sëmundje apo probleme të ndryshme shëndetësore
Zona 1: Hormonet
Zona 1 është për mjekrën dhe qafën. Aknet në këtë zonë paralajmërojnë se keni shumë stres, probleme me gjëndra në veshka, apo keni konsumuar shumë pije freskuese.
Zona 2 dhe 3: Nivele të larta të stresit
 
 
Zona 2 gjendet te shpatullat. Nëse keni akne në këtë zonë, do të thotë se jeni duke pasur problem me stres. Prandaj, merrni frymë thellë dhe shijojeni jetën më shumë.
Zona 4: Gjoksi
Zona katër është zona te gjoksi. Aknet në këtë zonë shkaktohen kur konsumoni vazhdimisht ushqim të pashëndetshëm apo kur vuani nga tretja e keqe. Provoni të hani ushqime organike më shpesh.
Zona 5 dhe 6: Mungesë e vitaminave
Aknet në këtë zonë paralajmërojnë se keni mungesë të vitaminave. Prandaj, provoni të shtoni më shumë pemë dhe perime në dietën tuaj.
Zona 7: Sheqeri në gjak
Zona 7 është barku dhe paralajmëron nivele të larta të sheqerit në gjak. Shmangni konsumimin e sheqerit dhe bukës, mirëpo konsumoni më shumë pemë dhe perime.
Zona 8: Higjiena personale apo sëmundjet që transmetohen seksualisht
Higjiena e dobët mund të jetë shkaktari i akneve në këtë zonë, mirëpo shfaqja e akneve në këtë zonë mund të jetë edhe simptomë e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.
Zona 9 dhe 10: Alergjitë apo problemet e lëkurës
Aknet në ijë paralajmërojnë alergji ndaj artikujve kozmetik apo detergjenteve të ndryshëm. Aknet në pjesën e poshtme të këmbëve shfaqen kur i hiqni qimet.
Zona 11 dhe 12: Tretja apo sistemi nervor
Zona 11 dhe 12 gjenden në shpinë. Nëse keni akne në këtë zonë do të thotë se jeni duke konsumuar shumë kalori. Gjithashtu, mund të jetë shenjë që nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm dhe jeni shumë të ngarkuar psikologjikisht.
Zona 13 dhe 14: Tretja
Aknet në vithe mund të shkaktohen si pasojë e rrobave të ngushta të cilat e bllokojnë ajrosjen. Në këtë rast, djersitja dhe bakteret mbesin në lëkurë dhe shkaktojnë acarim të lëkurës.

Të ngajshme

Riktheni buzëqeshjen tuaj me shërbimet profesionale stomatologjike të ”Doctor Smile”

Donat Hashani

Mjalti më i mirë se antibiotiku për kollën akute

Erzana Fazliu

Çfarë mund të ndodhë me trupin tonë nëse pimë kafe me stomakun bosh

Erzana Fazliu