Telenews

​Ish-trajneri i Anglisë: Jam me kancer, më ka mbetur vetëm edhe një vit jetë

 

 

Ish-trajneri i Anglisë, Sven-Goran Eriksson, ka thënë se ai është diagnostikuar me kancer dhe se në sekanrin më të mirë të mundshëm, ai ka vetëm edhe një vit jetë.

75-vjeçari e çoi Anglinë në finalet e Kupës së Botës në 2002 dhe 2006, duke humbur në çerekfinale në të dy rastet, si dhe në Euro 2004. Ai gjithashtu trajnoi ekipe si Benfica, Roma dhe Manchester City gjatë karrierës së tij prej katër dekadave.

Në shkurt të vitit të kaluar, ai u largua nga roli i tij në klubin suedez Karlstad për shkak të “çështjeve shëndetësore”.

“Të gjithë mund të shohin se unë kam një sëmundje që nuk është e mirë, dhe të gjithë supozojnë se është kancer, dhe është. Por unë duhet ta luftoj atë sa më gjatë që të jetë e mundur,” tha Eriksson në një paraqitje në Radio P1 suedeze.

“Unë e di që në rastin më të mirë është rreth një vit, në rastin më të keq edhe më pak. Ose në rastin më të mirë mendoj edhe më gjatë. Unë nuk mendoj se mjekët që kam mund të jenë plotësisht të sigurt. Është më mirë të mos mendosh për këtë. Ju duhet të mashtroni trurin tuaj. Unë mund të shkoj duke menduar për këtë gjatë gjithë kohës dhe të ulem në shtëpi dhe të jesh i mjeruar dhe të mendosh se jam i pafat dhe kështu me radhë.”, tha ai në fund.

Të ngajshme

Gërvalla tregon se a iu është drejtuar Kosova Serbisë për trupin e pajetë të Faton Hajrizit

Donat Hashani

Eksluzive: Dy të arrestuar për rastin e arratisjes së Faton Hajrizit

Donat Hashani

Pritja e mërgimtarëve nëpër pikëkalimet kufitare, kaq orë po zgjasin

Donat Hashani