Telenews

JOHNSON ME DEKLARATË TË FORTË NDAJ PUTINIT

Boris Johnson ka thënë se sulmet e Rusisë kundër civilëve të pafajshëm në Irpin dhe Bucha janë edhe më shumë dëshmi se Putini dhe ushtria e tij po kryejnë krime lufte në Ukrainë.
Një deklaratë e kryeministri është zotuar se, siç tha ai, do t’i bënte” të vdisnin urie” makinat e luftës të Vladimir Putinit, duke shtuar se pushtimi i tij po “dështon”.
“Asnjë mohim apo dezinformim nga Kremlini nuk mund të fshehë atë që ne të gjithë e dimë se është e vërteta – Putini është i dëshpëruar, pushtimi i tij po dështon dhe vendosmëria e Ukrainës nuk ka qenë kurrë më e fortë”, tha Johnson.
“Unë do të bëj gjithçka në fuqinë time ‘për të ngordhur’ makinerinë e luftës së Putinit. Ne po shtojmë sanksionet dhe mbështetjen tonë ushtarake, si dhe po forcojmë paketën tonë të mbështetjes humanitare për të ndihmuar ata që kanë nevojë në terren.Mbretëria e Bashkuar ka qenë në ballë të mbështetjes së hetimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për mizoritë e kryera në Ukrainë. Sekretari i drejtësisë ka autorizuar mbështetje financiare shtesë dhe vendosjen e hetuesve specialistë – ne nuk do të pushojmë derisa drejtësia të vihet në vend”, ka shtuar ai.

Të ngajshme

Ukraina refuzon lojërat olimpike, kërkon përjashtimin e Rusisë dhe Bjellorusisë

Donat Hashani

LDK zyrtarisht bojkoton RTK’në: Nuk do të marrim pjesë në asnjë emision apo format

Donat Hashani

BE-ja sërish kërkon që Asociacioni të formohet, nuk i diskuton kushtet e Kurtit

Donat Hashani