Telenews

Ka një arsye pse nuk duhet të shkoni kurrë në shtrat pa një limon

ka-nje-arsye-pse-nuk-duhet-te-shkoni-kurre-ne-shtrat-pa-nje-limon

Siç e dimë, livanda njihet për efektin e saj qetësues. Edhe Paracelsus, mjeku dhe shkencëtari i madh mesjetar, e përshkroi livandën si një balsam mendor dhe e përdori atë si një ilaç universal për rraskapitjen mendore dhe dobësimin e forcës jetësore. Prandaj, nuk është për t’u habitur që vaji esencial i livandës rekomandohet për gjumë më të mirë, thjesht hidhni disa pika në këllëfin e jastëkëve ose vendosni një qese me livando të tharë nën jastëk.

Megjithatë, aroma e livandës nuk është për të gjithë dhe nëse i përkisni këtij grupi, limoni mund të ndihmojë. Gjegjësisht, është vërtetuar se aroma e limonit është qetësuese, dhe si e tillë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë dhe të flini më mirë.

Sipas ekspertëve, vaji esencial i limonit është përdorur prej shekujsh dhe vlerësohet me përfitime të tilla si rritja e përqendrimit, ulja e niveleve të stresit dhe një efekt qetësues në sistemin e frymëmarrjes.

Prandaj, nëse keni probleme për të fjetur, gjithçka që duhet të bëni është të prisni një limon dhe ta vendosni në komodinën tuaj. Aroma e saj e butë do t’ju qetësojë dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë. Provojeni dhe shikoni vetë efektin e këtij truku.

The post Ka një arsye pse nuk duhet të shkoni kurrë në shtrat pa një limon appeared first on tëvë1.info – Lexoje të vërtetën!.

Të ngajshme

Si të bësh gjumë të qetë në netët e ftohta

Portali Telenews

Si të kuroni gripin në kushte shtëpie

Genc Gerguri

Ushqimet që nuk duhet të hani për darkë

Genc Gerguri