Telenews

Kryeministri ukrainas tregon dëmin në para që ju ka shkaktuar Rusia

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, ka thënë se vendi i tij ka pësuar dëme të mëdha prej momentin kur Rusia ka filluar t’i sulmojë ata.
Ai ka theksuar se dëmi që kanë pësuar nga Rusia deri tani ka arritur më shumë se 500 miliardë dollarë.
Shmyhal është duke këmbëngulur që Rusia të paguajë për restaurimin e Ukrainës pas luftës.
Ai, në takimin e së martës me liderët Çekisë, Polonisë dhe Sllovenisë, shtoi se do të kërkojnë gjithashtu ndihmë financiare nga aleatët, shkruan BBC.

Të ngajshme

Shkëlzen Gashi: Nëse Kurti e bën Asociacionin, ka me i gjujtë gaz edhe në shtëpinë e tij në Taslixhe

Donat Hashani

Haziri: 2023-ta me marrëveshje të përkohshme dhe me krijim të Zajednicës plus

Donat Hashani

Reagon ashpër edhe zëvendës-ministri Bislimi për pengesën për pjesëmarrje në konferencën e donatorëve në Bruksel të Muratit

Donat Hashani