Telenews

LVV: PDK GODET VENDIN PËR INTERESA PRIVATE

Zëdhënësi i LVV-së, Arlind Manxhuka, tha se e kanë parë konferencën për shtyp të PDK-së, të cilën e cilësoi si “konferencë të turpit”.
“Nga personazhet e dikur fushatës për shkëmbim territorial me Vuçiqin, nuk pritet gjë tjetër përveç goditje të vendit për arsye krejt private të tyre”, tha Manxhuka për RTK-në.
Sipas tij, është e paprecedentë që kur Kosova me të gjithë institucionet, po punon e vepron kudo në botë për të denoncuar planet e Rusisë në kordinim me Serbinë për rajonin tonë, një parti e Kosovës si PDK, me personazhe dikur ministra e ambasadorë të diskredituar, përpiqet të mashtrojë publikun.
“Gjithë sa u tha aty sot në atë konferencë, e çfarë është thënë dje, është e fabrikuar nga personazhe që vijnë nga bota e përzier e parapolitikës me krimin e organizuar”, u shpre zyrtari i LVV-së.
“Madje, jo rastësisht edhe FreedomHouse theksoi që janë të zhytur në krim të organizuar dhe korrupsion”,tha Manxhuka.
Reagimi i tij vjen pasi sot gjatë ditës, nënkryetari i PDK-së, Uran Ismaili, tha se afera me ambasadorin Kosovës në Kroaci, lidhet me majat e institucioneve dhe partisë në pushtet, prandaj kërkoi hetim të hollësishëm parlamentar të kësaj çështje.
Ismaili dhe nënkryetarja tjetër, Vlora Çitaku folën të shtunën në konferencë për media, duke kërkuar hetim të hollësishëm parlamentar të këtë çështje.
Ndërkohë, Manxhuka komentuar raportimet e mediave sllovene lidhur me Ambasadorin e Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, për të cilin dyshohet se ka transferuar një shumë të parave tek një kompani private në Mal të Zi.
Manxhuka në reagimin e tij thotë që për shkak se ka jetuar një kohë në Slloveni, ndjek zhvillimet në këtë shtet.
Sipas Manxhukës “asnjë medium serioz në Slloveni nuk e cituar publikimin e storjes ku përfshihet edhe ambasadori Berishaj.
Ai ka bërë lidhje të këtij raportimi me garën politike në Slloveni.
“Aktualisht gara kryesore po zhvillohet mes subjektit të ri ‘Lëvizja për Liri’ të Robert Golob dhe kryeministrit aktual Janez Jansha. Aktualisht në të gjitha matjet prin Golob, madje me këtë lidhet i gjithë sikleti i kinse aferës. Një fakt edhe më interesant bëhet që pothuajse asnjë medium serioz nuk e ka cituar publikimin e asaj ‘afere’ pos ‘TV Planet’ me pronar hungarez, për të cilin në Slloveni flitet për afërsinë e tij me kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban”, ka shkruar Manxhuka.
Tutje, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kujtuar kohën kur një medium slloven kishte nxjerrë një dokument të idesë që sipas Manxhukës, parashihej ndarja e Kosovës , duke shtuar se “aty theksohej iniciativa e Janshës në këtë drejtim”.
“Mbajmë mend kur portali slloven ‘Necenzurirano’ nxori dokumentin e idesë së të ashtuquajturit ‘Shkëmbim Territorial’ apo ndarjes së Kosovës ku theksohej iniciativa e Janshës në këtë drejtim në ndihmë të liderëve e ish-liderëve të Kosovës e Serbisë”, ka shtuar Manxhuka.
Sipas zëdhënësit të LVV-së, GEN dhe GENEX janë dy kompani të ndryshme, nga dy shtete të ndryshme.
“Po ashtu, kompania GEN-I sllovene që ka përfaqësi në gjithë Evropën nuk ka asnjë lidhje me kompaninë serbe GENEX”, ka shkruar ai.
Të enjten, mediumi slloven “Planet TV” raportoi për aferën financiare të kryetarit të partisë Lëvizja për Liri, Robert Golob, e të cilën e ka titulluar si skandal të madh financiar.
Sipas këtij mediumi, ai është nën hetim financiar ndërkombëtar për shkak të dërgesave nga dega serbe e GEN-I (furnizuesi energjetik slloven), të cilat i kanë shkuar kompanisë private MB Consulting në Mal të Zi. Kompania MB Consulting e Berishajt supozohet se ka marrë 600 mijë euro, të cilat janë tërhequr vazhdimisht në para të gatshme.
Ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, ka mohuar akuzat për përfshirje në skandalin financiar që u zbulua në Slloveni, ku mediat sllovene raportuan se ai i ka ka bartur para kesh rreth 600 mijë euro nga kompania e tij në Mal të Zi tek politikani slloven.

Të ngajshme

Kroacia mbështet fuqishëm Kosovën në BE, shpreson që në verë anëtarësohet në KiE

Donat Hashani

Gjykata merr vendim për grupin kriminal i dyshuar për shpëlarje të parave

Donat Hashani

Sveçla reagon pas plaçkitjeve e krimeve të shumta në ditët e fundit

Donat Hashani