Telenews

MIKE DEAN TREGON PËR TRAJNERIN MË TË FRIKSHËM ME TË CILIN ËSHTË PËRBALLUR, SA KISHTE QENË GJYQTAR

Mike Dean e ka anashkaluar Sir Alex Ferguson si trajnerin më frikësues që ai ka hasur në karrierën e tij si gjyqtar.
Arbitri ka vite që ndanë drejtësinë në ndeshje e Ligës Premier dhe ka kaluar kohë në shoqërinë e shumë prej personaliteteve më të mëdha të lojës.
Ai ka njoftuar se do të mbyllë karrierën në fund të sezonit dhe ka të ngjarë të kalojë në një rol me kohë të plotë si një Video Asistent Gjyqtari (VAR).
Image: PA
Dean ka reflektuar për karrierën e tij në lojë dhe u pyet se me cilin trajner e kishte më të vështirë të merrej.
Por çuditërisht, ai thotë se Arsene Wenger ishte shumë më i ashpër se Ferguson, për të cilin thotë se “nuk ishte aq i keq”.
“Duhet të jetë Arsene (Wenger) kur ai ishte në Arsenal”, deklaroi Dean për BBC Sport.
“Gjithmonë e kam pasur të vështirë, jo të gjykoja Arsenalin në përgjithësi, por të gjykoja Arsenalin kur ai ishte trajner”.
“Ishte vetëm prania e tij – ai donte më të mirën për Arsenalin gjatë gjithë kohës dhe nëse ai mund të arrinte ndonjë mënyrë për të kapërcyer një të tillë, ai do ta bënte. Kaloni vijat e bardha të fushës dhe ne jemi më ndryshe. Ne jemi njerëz normalë”.

Për Ferguson, i cili kishte 17 përjashtime në 26 vjet, 53-vjeçari tha: “Ai merrte shumë vrull duke thënë se do të hynte dhe do të përplaste derën poshtë. Ai hynte herë pas here për të shprehur pikëpamjet e tij nëse diçka kishte shkuar shumë keq, por ai nuk ishte aq i keq sa njerëzit e bënin atë të ishte”.
Dean është një nga personazhet më komike që ka referuar ndonjëherë dhe ka ofruar një mori argëtimesh gjatë viteve.

Të ngajshme

Tri skuadra e mëdha angleze kalojnë në çerekfinale të FA Cup

Edmond Vila

Lautaro realizon supergol, feston duke iu përulur tifozëve “zikaltër”

Edmond Vila

Ndeshjet e Kosovës do të transmetohen në RTK?

Edmond Vila