Telenews

MINISTRJA GËRVALLA THOTË SE KOSOVA MUND T’I PRANOJË DERI NË 5 MIJË REFUGJATË UKRAINAS

Në një postim në facebook nga Forumi Ekonomik i mbajtur në Greqi është dizajnuar deklarata e ministres për kapacitetin e Kosovës që të pranojë refugjatët ukrainas, përputhjen me sanksionet e BE-së dhe SHBA-ve dhe ndihmat që Kosova ka dërguar për Ukrainën.
“Që nga dita e parë Kosova ka qenë në përputhje me sanksionet e BE-së dhe SHBA-së. Ne mund të pranojmë deri në 5000 refugjatë dhe tashmë kemi dërguar ndihma humanitare”, ka thënë Gërvalla.
Ndërkaq ditën e djeshme kryeministri Kurti tha se njohja e Greqisë do mund t’i sillte Kosovës edhe njohje të reja nga vendet e tjera.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Rrezikohet furnizimi me energji elektrike, Sindikata e Punëtorëve të KEK-ut në grevë nga kjo datë

Donat Hashani