Telenews

MOGHERINI – BE E PREZANTON KOSOVËN SI REPUBLIKË (FOTO)

Ish-kryediplomatja e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë- Serbi, Federika Mogherini është shfaqur të martën si moderatore në një forum të mbajtur në Sofje të Bullgarisë.
Aty, bazuar në përvojat e luftës në Ukrainë, u diskutua për mundësinë që me anëtarësimin në union të shmanget një situatë e njëjtë edhe në Ballkanin Perëndimor.
Në panelin e organizuar nga BE  dhe udhëhequr nga Mogherini, nuk pati zyrtarë nga Serbia, derisa Kosova që në përshkrim u cilësua si Republikë, u përfaqësua nga ministrja e punëve të jashtme, Donika Gërvalla Schwartz.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Rrezikohet furnizimi me energji elektrike, Sindikata e Punëtorëve të KEK-ut në grevë nga kjo datë

Donat Hashani