Telenews

Moti sot dhe ditëve në vazhdim në Kosovë e Rajon

 

 

Sot në Kosovë na pret mot mjaft jo-stabil, me vranësira e reshje të herëpashershme, lokale shiu. Pasdite parashihen zhvillime të fuqishme vertikale që do të kushtëzojnë rrebeshe lokalisht të fuqishme shiu me vetëtima, bubullimë dhe breshër. Temperatura maksimale deri në 19 gradë Celsius.

Në Shqipëri më pak rrebeshe shiu. Parashihen vranësira e intervale kohore me diell, ndërsa pasdite vetëm në disa zona në veri, lindjem juglindje dhe jug parashihen rrebeshe të izoluara shiu me vetëtima dhe bubullimë. Rrebeshe lokale sot priten edhe në Maqedoninë Veriore, Luginë të Preshevës dhe veri të Malit të Zi.

Një valë të re rrebeshesh kalimtare shiu, lokalisht me vetëtima dhe bubullimë parashihet të kemi të Enjten, megjithatë temperaturat do të fillojnë të rriten së bashku me fuqizimin e erërave jugore dhe juglindore.

Nga e premtja rritje e ndjeshme e temperaturave, ndërsa priten shumë më shumë intervale me diell, megjithatë mund të ndodhë ndonjë reshje e izoluar. Të dielën pasdite vonë destabilizim i fuqishëm i atmosferës

Të ngajshme

Haradinaj për Masakrën e Tusuzit: Dëshmi e gjallë e barbarisë serbe mbi civilë të pafajshëm

Në pritje të hapjes së shkollës në Obrançë të Podujevës, prindërit kërkojnë transport për fëmijët

Peci njofton për nisjen e vaksinimit kundër tërbimit të kafshëve