Telenews

Ndërprerje emergjente e energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën

nderprerje-emergjente-e-energjise-elektrike-ne-te-gjithe-ukrainen

Deficiti në sistemin energjetik të Ukrainës është rritur në 27 për qind këtë mëngjes dhe mbylljet emergjente janë në fuqi në të gjithë vendin, njoftoi kompania Ukrenergo.

Rritja e deficitit ndodhi për shkak të mbylljes emergjente të njësive në disa termocentrale, dhe në të njëjtën kohë konsumi i energjisë elektrike vazhdon të rritet për shkak të përkeqësimit të kushteve të motit, raporton Interfax Ukraine.

Ukraina po përballet me ndërprerje të energjisë pasi forcat ruse filluan të sulmojnë objektet e infrastrukturës, kryesisht energjetike, në vend më 10 tetor.

Të ngajshme

Edi Rama sulmohet me “serum” nga deputetët e opozitës

Miftar Zejnullahu

Vuçiq: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Donat Hashani

Deputeti kapet duke luajtur shah në seancën e Kuvendit

Miftar Zejnullahu