Telenews

NESËR VAZHDOJNË BISEDIMET MES RUSISË DHE UKRAINËS

Bisedimet mes Ukrainës dhe Rusisë do të duhej të rifillonin më 1 prill, ka njoftuar David Arakhamia nga ekipi negociator i Ukrainës.
Në një kumtesë të publikuar që është cituar nga Reuters, Arakhamia ka thënë se Ukraina ka propozuar që të takohen liderët e dy vendeve, por Rusia ka refuzuar një propozim të tillë – duke theksuar se duhet bërë më shumë punë.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ndërkohë i ka karakterizuar bisedimet si “vetëm fjalë boshe pa ndonjë gjë konkrete”, e një vlerësim të ngjashëm e ka dhënë edhe pala ruse.
Kujtojmë që delegacioni nga Kievi dhe ai nga Moska, janë takuar gjatë të martës në Stamboll ku kanë diskutuar për tri orë.
Ukraina pati njoftuar se ka propozuar të jetë shtet neutrale – pra pa synim për anëtarësim në NATO, në këmbim të një garancie për siguri nga shtetet perëndimore.

Të ngajshme

Panik në fluturimin Londër-Singapor, një i vdekur dhe 7 të lënduar rëndë për shkak të turbulencave të forta

Donat Hashani

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani

E rrezikshme: Bien skelet e një ndërtese në kryeqytet

Donat Hashani