Telenews

Nikki Haley thotë se Donald Trump ‘nuk është i kualifikuar’ për të qenë president

Kandidatja republikane presidenciale Nikki Haley tha të hënën se Donald Trump “nuk është i kualifikuar” për të udhëhequr përsëri vendin pas komenteve të tij të fundit për qëndrimin e bashkëshortit të saj.

”Ai tregoi se me atë lloj mosrespekti për ushtrinë, ai nuk është i kualifikuar për të qenë president i Shteteve të Bashkuara, sepse unë nuk i besoj atij për t’i mbrojtur ata”, deklaroi Haley.

Gjatë një mitingu të shtunën pasdite, Trump goditi Haley dhe burrin e saj kur po flisnin për takimin me ta në resortin e tij në Florida.

”Pastaj ajo vjen të më shohë në Mar-a-Lago. “Zotëri, unë kurrë nuk do të kandidoj kundër jush”. Ajo solli burrin e saj”, tha Trump.

“Ku është burri juaj? Oh, ai është larg. Ai është larg. Çfarë ndodhi me burrin e saj? Çfarë ndodhi me burrin e saj? Ku është ai? Ai ka ikur! Ai e dinte. Ai e dinte.”

Në të kaluarën, Trump ka bërë komente të dyshimta për martesën e Haleys.

Michael Haley, një oficer i ngarkuar në Gardën Kombëtare të Ushtrisë së Karolinës së Jugut, u largua për një vendosje njëvjeçare në qershor – një fakt që Haley e përmend shpesh në ngjarjet e fushatës së saj.

Haley iu përgjigj Trumpit në mediat sociale gjatë fundjavës, dhe më pas në komentet për gazetarët të hënën e krahasoi shërbimin e bashkëshortit të saj me faktin se Trump “asnjëherë nuk i është afruar një uniforme ushtarake”.

”Atij nuk i është dashur kurrë të luftojë për mbijetesë siç sakrifikojnë shumë prej tyre për të bërë”, tha ajo. “Dëmi më i madh që ai ka hasur ndonjëherë është nëse një top golfi e godet atë në një karrocë golfi”.

Dhe Haley tha të hënën se ajo nuk besonte se komentet e Trump ishin një aksident.

“Kjo nuk ishte një gabim i gjuhës për Trump”, tha ajo.

“Kur ai largohet nga teleprompteri i tij, është ai që flet nga zemra dhe është një model”.

Ajo solli shembuj të Trump që i quajti anëtarët ushtarakë “pinjollë” dhe “humbës”, sipas ish-shefit të tij të shtabit John Kelly, dhe komente të tjera përçmuese që ai thuhet se ka bërë gjatë vizitës në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit.

Haley, e cila nënshkroi një premtim për të mbështetur kandidatin e partisë së saj përpara se të merrte pjesë në debatet paraprake vitin e kaluar, nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes nëse do të votonte përsëri për Trump në 2024, duke theksuar se ajo “po përpiqet ende ta mposht atë”.

Të ngajshme

Publikohet fotoja e arkivolit të hapur të Navalnyt, mijëra njerëz e presin në rrugë

Hafize Elshani

Ekipi i Navalnyt thotë se askush nuk po pranon ta bartë kufomën e tij

Hafize Elshani

Vdes në moshën 84-vjeçare ish-kryeministri i Kanadasë, Brian Mulroney

Hafize Elshani