Telenews

PARALAJMËRON ZYRTARI AMERIKAN I MBROJTJES: PUTINI PO PLANIFIKON NJË BOMBË BËRTHAMORE NË KIEV

Gjenerallejtënant Scott Berrier, drejtor i Agjencisë së Inteligjencës Mbrojtëse të SHBA, ngre dyshime të një sulmi të mundshëm bërthamor në Kiev, kryeqyteti ukrainas i cili që nga fillimi i konfliktit u ka rezistuar përparimeve ruse, më pas tha se Putin i dëshpëruar përbën një kërcënim për të gjithë botën.
Dailymail shkruan se raporti i tij vë në dukje që Rusia pretendon të zhvillojë raketa të cilat janë të afta të anashkalojnë mbrojtjen Perëndimore, që pastaj “të sigurohet që Rusia mund t’i shkaktojë në mënyrë të besueshme Perëndimit dëme të papranueshme”, transmeton teve1.info.
Rusia në kohët e fundit ka vendosur raketa jo-bërthamore që vijnë të pajisura me predha mashtruese.
“Ndërsa kjo luftë dhe pasojat e saj dobësojnë ngadalë forcën konvencionale ruse, Rusia ka të ngjarë të mbështetet gjithnjë e më shumë në parandalimin e saj bërthamor për të sinjalizuar Perëndimin dhe për të projektuar forcën ndaj audiencës së saj të brendshme dhe të jashtme” ka shkruar ai në raportin që u mor nga Fox News.

Të ngajshme

Qalaj: Përveç Vuçiqit, goditje të madhe ka marrë edhe dialogu

KushtrimGuraj

Hyseni: Serbia kishte qëllim të shkaktojë masakër në manastir

KushtrimGuraj

Osmani propozoi që drafi për Asociacionin të bëhet me SHBA-të, Haradinaj i jep mbështetje

KushtrimGuraj