Telenews

RENAULTI PEZULLON PRODHIMIN E MAKINAVE NË RUSI

Prodhuesi francez i makinave Renault ka njoftuar se po pezullon edhe një herë punën në fabrikën e tij në Moskë.
Më herët gjatë ditës së sotme, presidenti i Ukrainës i bëri thirrje Renaultit dhe kompanive të tjera franceze që të largohen nga Rusia, ndërsa ai iu drejtua parlamentit francez përmes videolidhjes.
“Ata duhet të ndalojnë financimin e vrasjeve të grave dhe fëmijëve”, u tha ai deputetëve francezë.
Renault kishte rifilluar operimet në Moskë këtë javë, pas ndërprerjes së punës pas pushtimit të Ukrainës.
Në një deklaratë të lëshuar të mërkurën në mbrëmje, prodhuesi francez theksoi se tashmë ishte në përputhje me sanksionet ndërkombëtare ndaj Rusisë.

Të ngajshme

Sot mbahet edicioni i dytë i Festivalit të Shkathtësive Digjitale 2024

Donat Hashani

Nuk është e rastësishme që keni parë më shumë makina Volvo në trafik

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus qytetarin