Telenews

SHQIPTARI DRITAN ABAZOVIQ AFËR MARRJES SË POSTIT TË KRYEMINISTRIT NË MAL TË ZI!

Partia URA, si pjesë e koalicionit të quajtur “Fillimi Ri” ka dalur e para në zgjedhjet lokale në Ulqin.
Subjekt politik ky, që për kryetar e ka mandatarin për formimin e qeverisë së pakicës në Mal të Zi, Dritan Abazoviq.
Andaj, njohësi i çështjeve politike, Seb Bytyqi, thotë se Abazoviq ka bërë një hap të madh për ta formuar ekzekutivin e ri të Malit të Zi.
Në anën tjetër, profesori i shkencave politike, Zlatko Vujoviq, tregon për telashet që mund t’i vijnë qeverisë së Abazoviqit.
Kjo për shkak të partive që ai pritet të bashkëpunoj.
“Jam i shqetësuar sa i përket një Qeverie të pakicës dhe për orientimin e saj pro perëndimor, për arsyeje se ky koalicion përfshinë partinë popullore socialiste, që është parti pro ruse dhe serbe. Pra si është e mundur të aspirosh Bashkimin Evropian, me parti të cilat nuk besojnë ne këto vlera, për mua kjo është kontroverse. Nuk ka garanci që një pjesë e madhe e koalicionit të mos kontrollohet nga Presidenti Serb, Aleksandër Vuciq”, ka thwnw ai.
Në fillim të këtij muaji, Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, propozoi liderin e Lëvizjes Qytetare URA Dritan Abazoviq, për mandatar të Qeverisë së 43-të të Malit të Zi.
Raporti i gazetarit Shpat Blakçori.

Të ngajshme

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështetë 100% Serbinë

Furtuna Zejnullahu

Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet

Furtuna Zejnullahu

Borrell: Mirëpres zbarkimin e 700 forcave të NATO-s në Kosovë, qetësia të rivendoset menjëherë

Furtuna Zejnullahu