Telenews

SOT DITA KOMBËTARE E KËTIJ USHQIMI TË DASHUR

12 prilli shënon edhe Ditën Kombëtare të Sanduiçit, specifikisht e atij me djathë.
Sanduiçi konsiderohet si njëri ndër ushqimet më të preferuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Sipas historianëve të ushqimit, shumë kultura në mbarë botën kanë shijuar bukën dhe djathin e gatuar që nga kohërat e lashta.
Versioni modern i Shteteve të Bashkuara të sanduiçit e ka origjinën në vitet 1920.
Librat e gatimit të qeverisë së Shteteve të Bashkuara përshkruajnë kuzhinierët e marinës që gatuajnë “sanduiçe amerikane me mbushje djathi” gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Të ngajshme

Kajtazi denoncon takimin e Naim Tërnavës me mysafirin e tij rus: Ka shumë para dhe ndikim

Edmond Vila

“Çka nëse e sheh në rrugë”, babai i Triumf Rizës flet pas lirimit të Enver Sekiraqës nga paraburgimi

Hafize Elshani

Aksident i qëllimshëm në Lipjan, detaje tronditëse

Donat Hashani