Telenews

Sot mbahet akademi përkujtimore në nderim të jetës dhe veprës së Ali Lajçit

 

 

Sot mbahet Akademi Përkujtimore në nderim të jetës dhe veprës së ish kryetarit të Komunës së Pejës, Ali Lajçi

Ish-kryetari i Pejës vdiq javën e kaluar, derisa njihej për aktivitetin e madh politik.

Kjo akademi mbahet në Hotel Dukagjini në Pejë, nga ora 12:00 e mesditës.

Ai në kohën e shpalljes së Pavarësisë së vendit ishte deputet nga Grupi Parlamentar i LDK-së.

Lajçi ka përfunduar gjimnazin në Pejë dhe Fakultetin Filologjik në Prishtinë.

Ai ishte ish i dënuar politik nga regjimi i Serbisë.

Në vitin 1981 ai ka qenë organizator i demonstratave, arsye për të cilën është dënuar me 15 vite burg.

Që nga viti 2001 deri në vitin 2007 ai ka qenë Kryetar i Komunës së Pejës, ndërsa nga viti 2007 deri në vitin 2010 deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Të ngajshme

“Jemi një hap larg zgjedhjeve” – Abdixhiku kërkon dorëheqjen e Kurtit

SHBA këmbëngulëse në Asociacion, nënsekretarja shpreh shqetësime për disa vendime të qeverisë

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani