Telenews

Szunyog viziton qendrën përkujtimore “Bllaca 99” – Ngjarje e rëndësishme historike

Ambasadori i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka vizituar qendrën përkujtimore “Bllaca 99”.

Për të, prilli i vitit 1999 shënon një ngjarje historike teksa thotë se qindra-mijëra shqiptarë të Kosovës u detyruan të ikin në zonën kufitare me Maqedoninë e Veriut dhe të kërkojnë strehim.

“Këta njerëz, përfshirë gratë, fëmijët dhe të moshuarit, u përballën me kushte të tmerrshme”, shkroi ambasadori në  “X”.

“Vizitoi qendrën përkujtimore “Bllaca 99” dhe kujtoi ngjarjen e rëndësishme historike në prill të vitit 1999, kur qindra mijëra shqiptarë të Kosovës u detyruan të ikin në zonën kufitare dhe të kërkojnë strehim. Këta njerëz, përfshirë gratë, fëmijët dhe të moshuarit, u përballën me kushte të tmerrshme.”


source

Të ngajshme

Momenti kur ushtarët serbë ikin nga Prishtina, gazetari Ilir Ikonomi publikon fotografi

Policia aksion në Zubin-Potok: Gjenden armë, mjete eksplozive e municion, arrestohet një person

Liderë e përfaqësues nga 13 vende të rajonit në Shkup, Osmani ndan foton familjare të samitit SEECP