Telenews

UKRAINA KËRKON SANKSIONE ‘SHKATËRRUESE’ NDAJ RUSISË, EVROPA HEZITON TA BËJË

Ukraina dëshiron sanksione që janë mjaft shkatërruese ekonomikisht për Rusinë që t’i japë fund luftës së saj, pasi akuzoi disa vende që i japin përparësi parave në vend të dënimit për vrasjet e civilëve, të cilat Perëndimi i dënon si krime lufte.
Bota demokratike duhet të refuzojë naftën ruse dhe të bllokojë plotësisht bankat ruse nga sistemi financiar ndërkombëtar, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy në fjalimin e tij të përditshëm me video herët të enjten, raporton Reuters.
Pasi imazhet e tmerrshme të civilëve të vdekur në rrugët e Buchas u dënuan nga ndërkombëtarët, Zelensky tha se forcat e Kremlinit po përpiqeshin të mbulonin provat e mizorive.
“Ne kemi informacione se ushtria ruse ka ndryshuar taktikat e saj dhe po përpiqet të largojë njerëzit që janë vrarë nga rrugët dhe bodrumet … kjo është vetëm një përpjekje për të fshehur provat dhe asgjë më shumë,” tha Zelensky, por nuk dha dëshmi.
Pushtimi gjashtë-javor i Rusisë deri më tani ka detyruar mbi 4 milionë të ikin jashtë vendit, ka vrarë ose plagosur mijëra, ka lënë të pastrehë një të katërtën e popullsisë, i ka kthyer qytetet në rrënoja dhe ka shkaktuar një mori kufizimesh perëndimore ndaj ekonomisë ruse.

Të ngajshme

Kryetari Hyseni tregon se kur përfundon Autostrada e Gjilanit

Donat Hashani

Milaim Zeka trondit me deklaratën për Xhelal Sveçlën

Edmond Vila

Vuçiq për vendimin e BQK-së për dinarin: Më dalin lotët kur shohë serbët që presin para bankomateve

Edmond Vila