Telenews

Vazhdojnë kërkimet për të zhdukurit pas rrëshqitjes vdekjeprurëse të dheut në Ischia

vazhdojne-kerkimet-per-te-zhdukurit-pas-rreshqitjes-vdekjeprurese-te-dheut-ne-ischia

Punonjësit e shpëtimit vazhduan të hënën kërkimin për pesë persona të zhdukur pas rrëshqitjes së dheut të së shtunës në ishullin Ischia të Gjirit të Napolit, e cila vrau të paktën shtatë persona.

Një foshnjë e porsalindur dhe dy fëmijë të tjerë janë ndër viktimat e konfirmuara të fatkeqësisë.

Katër persona janë plagosur dhe 230 janë të pastrehë pasi një ortek masiv balte dhe mbeturinash goditi qytetin e Casamicciola Terme pas shiut intensiv.

Të dielën, kabineti i kryeministrit Giorgia Meloni shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në ishull dhe miratoi një ndarje fillestare prej dy milionë fondesh për të trajtuar pasojat e rrëshqitjes së dheut.

Shkollat ​​e Ischias do të qëndrojnë të mbyllura të hënën dhe të martën. Fatkeqësia ka ngritur pikëpyetje në lidhje me ndërtesat që po ndërtohen në zona që janë në rrezik të lartë përmbytjesh dhe rrëshqitjesh dheu, shpesh pa lejet e kërkuara.

Ky problem i rreziqeve hidrogjeologjike ka të bëjë me shumë pjesë të Italisë, jo vetëm Ischia, e cila është e njohur për turistët falë bukurisë së saj natyrore dhe banjës termale.

Ekspertët thonë se problemi ka të ngjarë të përkeqësohet nga kriza klimatike, e cila po bën që ngjarjet ekstreme të motit si stuhitë e fuqishme dhe përmbytjet të jenë më intensive dhe më të shpeshta. Në fillim të këtij viti 11 njerëz u vranë nga përmbytjet e shpejta në rajonin qendror të Merche pas shiut të rrëmbyeshëm./ANSA

Të ngajshme

Shtetet e Bashkuara u thonë qytetarëve të largohen menjëherë nga Rusia

Donat Hashani

Tri ditë pas vdekjes misterioze të Alexei Navalny, Putin rrit në detyrë zëvendëskryetarin e burgjeve ruse

Hafize Elshani

Trupi i Navalny nuk do t’i kthehet familjes edhe për dy javë të tjera

Hafize Elshani