Telenews

ZELENSKY: RUSIA KA PËSUAR HUMBJE TË PARIPARUESHME

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat ruse janë përballur me “humbje të pariparueshme” që nga fillimi i pushtimit të tyre 48 ditë më parë.
“A ju kujtohet sesi Rusia mburrej se do të pushtonte Kievin për 48 orë? Në 48 orë, që zgjatën për 48 ditë, ushtria ruse arriti një nivel humbjesh të pariparueshme më të larta se Bashkimi Sovjetik gjatë dhjetë viteve të luftës në Afganistan”, tha Zelensky, transmeton Klankosova.tv.
Plani fillestar i Rusisë për të sulmuar kryeqytetin ukrainas Kiev, kur lufta filloi për herë të parë më 24 shkurt, u bllokua pasi trupat e saj pësuan humbje të mëdha. Analistët thonë se Moska e nënvlerësoi forcën e rezistencës dhe aftësitë e forcave më të vogla të armatosura të Ukrainës.
Rusia gjithashtu ka luftuar me bazat. Kolonat e blinduara u kanë mbetur pa karburant, ushqim dhe municione. Automjetet janë prishur dhe janë lënë të braktisura, më pas janë tërhequr nga traktorët ukrainas.
Forcat ruse tani janë tërhequr plotësisht nga kryeqyteti Kiev dhe po ndërtojnë forcat e tyre ushtarake në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk.

Të ngajshme

Zemaj thotë se LDK është “absolutisht” e gatshme për zgjedhje

KushtrimGuraj

Rusia i pranon gabimet gjatë mobilizimit të rezervistëve

KushtrimGuraj

“E kanë kallë Kosovën për pushtet”, gazetari Ridvan Berisha përplaset keq, autori e ndërpret emisionin

KushtrimGuraj