Telenews

141 NGA RËNIA HEROIKE E MIC SOKOLIT

Sot bëhen 141 vjet që nga rënia heroike e Mic Sokolit.
Ai ra më 22 prill të vitit 1881 kundër forcave osmane të Dervish Pashës, ku kreu një akt trimërie të rrallë, duke i vënë gjoksin topit të armikut.
Mici ra heroikisht në moshën 42 vjeçare, duke lënë pas gruan dhe dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë.
Më shumë se një shekull më pas, një nip i tij e vazhdoi aty ku e la Mici, aty ku e ndërpreu Lidhja Shqiptare.
Mic Sokoli lindi në vitin 1839 në Fang të Bujanit, Tropojë dhe ra në vitin 1881.
Ishte luftëtar i shquar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit.

Të ngajshme

Tërhiqet trupi i pajetë i kosovarit me nënshtetësi norvegjeze që vdiq në një burg në Serbi

KushtrimGuraj

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i merret leja për 1 vit e gjobitet me 500 euro

KushtrimGuraj

Prishtinë: Vdes çiklisti pasi goditet nga një automjet

KushtrimGuraj