Telenews

Arsyejet pse çdo njeri duhet ta konsumojë qepën

Jo vetëm që është një përbërës i domosdoshëm në shumë pjata, por është edhe një mrekulli e vërtetë kur bëhet fjalë për trajtimin e disa sëmundjeve dhe problemeve shëndetësore.
Kundër djegieve
Ju duhet të jeni djegur në një pjatë të nxehtë ose në ndonjë objekt të nxehtë të paktën një herë në jetën tuaj. Herën tjetër që ju ndodh kjo, prisni një copë qepë dhe vendoseni në vendin ku jeni djegur. Efekti i saj natyral antiseptik dhe qetësues do të parandalojë shfaqjen e infeksionit dhe më vonë, plagëve.
Parandalon pickimin nga insektet
Era e fortë e qepëve do të parandalojë pickimin e mushkonjave. Dhe në rast se tashmë keni një thumb, mbështilleni qepën në lëkurë dhe do ta parandaloni atë kruajtje të padurueshme.
Dhimbje veshi
Qepa e kuqe ndal dhimbjen e veshit. Përveç nxjerrjes së dyllit nga veshët, ju çliron nga dhimbjet dhe shqetësimet!
Ethe
A keni temperaturë? Thjesht vendosni qepën në çorape dhe temperaturën e lartë do ta largoni me dorë!
Detoksifikimi i organizmit
Qepa është vërtetuar se neutralizon bakteret dhe është pjesë e pazëvendësueshme e terapisë kundër baktereve dhe viruseve të gripit.

Të ngajshme

Mjekë dhe ekspertë nga Turqia vijnë në Kosovë, do të kryejnë operacione kardiokirurgjike dhe intervenime të tjera

Donat Hashani

Autobusi rozë nis sot rrugëtimin në rrugët e Prishtinës duke ofruar mamografi falas

Donat Hashani

‘Zgavra nuk është vaginë’, gruaja trans refuzohet nga gjinekologu në Francë

Donat Hashani