Telenews

GREQIA SEKUESTRON CISTERNËN RUSE SI PJESË E SANKSIONEVE TË BE-SË PËR UKRAINËN

Autoritetet greke thonë se kanë sekuestruar një cisternë ruse në Detin Egje si pjesë e sanksioneve të Bashkimit Evropian të vendosura kundër Rusisë për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës.
Anija ruse, me 19 anëtarë rusë të ekuipazhit në bord, u sekuestrua më 19 prill pranë qytetit bregdetar të Karystos në bregun jugor të ishullit Evia.
“Ajo është sekuestruar si pjesë e sanksioneve të BE-së”, tha një zyrtar i ministrisë së anijeve.
Roja bregdetare tha se urdhri i konfiskimit kishte të bënte me vetë anijen dhe jo me ngarkesën e saj.
Anija kishte pasur probleme mekanike dhe po shoqërohej me një rimorkiator në Peloponez, në mënyrë që ngarkesa e saj të transferohej në një anije tjetër. Megjithatë, deti i trazuar e detyruan atë të ndalej në Karystos.
Bashkimi Evropian, anëtar i të cilit është Greqia, ka miratuar një gamë të gjerë sanksionesh kundër Moskës për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës, të dizajnuara për të dëmtuar ekonominë ruse dhe ai presion ndaj presidentit Vladimir Putin për t’i dhënë fund luftës kundër Ukrainës.
Sanksionet përfshijnë ndalimin e importit dhe eksportit për një gamë të gjerë mallrash dhe ndalimin e hyrjes në portet e BE-së nga anijet me flamur rus.

Të ngajshme

Sindikata e QKUK-së i vë kushte Qeverisë

Miftar Zejnullahu

Shqiptarja kapet me 10 kilogramë kokainë në Itali

Miftar Zejnullahu

ZPS kërkon që Thaçit e Veselit t’u vazhdohet masa e paraburgimit

Miftar Zejnullahu