Telenews

KRYEDIPLOMATI SLLOVEN: SERBIA TË VENDOS SE NË CILËN ANË ËSHTË, RRETH QËNDRIMIT PËR UKRAINËN

Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Anzhe Logar, bëri të ditur se në maj, në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së, Ballkani Perëndimor do të jetë një nga temat kryesore.
Logar tha gjithashtu për të përditshmen e Vjenës “Standard” se Serbia do të duhet të vendosë se “në cilën karrige dëshiron të ulet”, kur është fjala për qëndrimin e Beogradit ndaj luftës në Ukrainë.
Ai theksoi se është e nevojshme të solidarizohemi dhe t’i bashkohemi sanksioneve kundër Rusisë.
“Kështu, ju jeni në anën e duhur të historisë”, theksoi Logar.
Kryediplomati slloven tha se Ballkani Perëndimor është padyshim tema kryesore, përcjell RTV.
I pyetur se si duhet të reagojë BE ndaj ndikimit në rritje të Rusisë në Serbi, Bosnje dhe Hercegovinë dhe Mal të Zi, ministri i jashtëm slloven tha se rajoni duhet të futet në BE, në mënyrë që politika e jashtme dhe e sigurisë evropiane të mund të zbatohet në të dhe në mënyrë që rajoni nuk është përdorur për aktivitete hibride që synojnë të pengojnë ose shkatërrojnë Bashkimin.
“Është shumë e rrezikshme nëse rajoni nuk sillet në BE,” paralajmëroi ai.
Duke folur për krizën në Ukrainë, ai vlerësoi se gabimi më i madh i BE-së ishte se nuk reagoi ndaj sanksioneve të ashpra pas aneksimit të Krimesë në Rusi, transmeton Klankosova.tv.

Të ngajshme

Reagon babai i Dakut, befason me deklarimin për serbët e maqedonasit

Donat Hashani

Gjoba të pabesueshme trafiku në vetëm 24 orë

Donat Hashani

Vdes në moshën 101 vjeçare nëna e Peles, nuk e mësoi kurrë vdekjen e tij

Donat Hashani