Telenews

KY ËSHTË REZULTATI I ZGJEDHJEVE NË SLLOVENI

Partia Lëvizja e Lirisë e udhëhequr nga Robert Golob ka përparësi ndaj SDS-së së kryeministrit aktual slloven Janez Jansa, sipas rezultateve përfundimtare të exit poll-eve të IPSOS të realizuara për RTV SLO, POP TV dhe 24-ur.
Sipas këtyre rezultateve, Golob ka fituar 35.8 për qind, ndërsa SDS e Janshës 22.5 për qind.
Duhet theksuar se 42 mandate do të merr Golob nëse rezultatet zyrtare janë të barabarta me këto exit poll-e, që është një rekord absolut kur bëhet fjalë për zgjedhjet sllovene.
Sipas këtyre rezultateve, pesë parti të tjera po hyjnë në parlament, ndërsa të tjerat nuk e kanë kaluar pragun parazgjedhor.

Të ngajshme

Vizitën e parë brenda organizatës policore, drejtori i PK-ës e realizoi në stacionet policore në veri të vendit

Donat Hashani

Hoti: Pika për të zhdukurit u refuzua mbi katër herë, deklarata të nënshkruhet ditët në vijim

Donat Hashani

Përplasje mendimesh mes ish-ministrit të Kosovës dhe Veton Surroit

Donat Hashani