Telenews

NATO: Rusia kurrë nuk do të jetë në gjendje ta fitojë luftën bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një konferencë shtypi në Bruksel sot para samitit të NATO-s, ka thënë se Rusia duhet ta dijë se kurrë nuk do të jetë në gjendje të fitojë një luftë bërthamore.
Ai tha se në samitin e nesërm pret që anëtarët e Aleancës të bien dakord për forcimin e pozicionit të tyre në të gjitha fushat, me rritje të mëdha të forcave në krahun e saj lindor.
“Hapi i parë është vendosja e katër grupeve të reja luftarake të NATO-s, në Bullgari, Hungari, Rumani dhe Sllovaki, së bashku me forcat ekzistuese në shtetet baltike dhe Poloni. Kjo do të thotë se do të kemi tetë grupe luftarake ndërkombëtare në krahun lindor, nga Baltiku deri në Detin e Zi. Ne po përballemi me një realitet të ri për sigurinë tonë, kështu që duhet të rivendosim mbrojtjen tonë dhe ta bëjmë këtë në planin afatgjatë. Nesër, udhëheqësit e NATO-s do të përsërisin mbështetjen tonë për Ukrainën. Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes brenda kornizës së Kartës së OKB-së dhe ne po ndihmojmë ukrainasit që ta realizojnë këtë të drejtë themelore”, tha Stoltenberg.
Ai tha se pret që aleatët të bien dakord nesër për mbështetje shtesë që përfshin sigurinë kibernetike, si dhe pajisje që do të ndihmojnë Ukrainën të mbrohet nga kërcënimet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore.
Stoltenberg përsëriti se NATO po ofron mbështetje të paprecedent për Ukrainën, por shtoi se anëtarësimi i saj nuk është temë e samitit sikurse as kërkesa për vendosjen e një zone ndalim fluturimi në Ukrainë.
Ai ndërkaq ka komentuar deklaratën e djeshme të zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili tha se Rusia do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse rrezikohet ekzistenca e saj.
“Rusia duhet të ndalojë goditjen e armëve bërthamore. Është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme. NATO është këtu për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët dhe ne i kemi përcjellë një mesazh të qartë Rusisë – lufta bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk mund të fillohet. Kjo vetëm thekson rëndësinë e përfundimit të luftës në Ukrainë. Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar që lufta të përshkallëzohet përtej kufijve të Ukrainës dhe ta bëjë atë më vdekjeprurëse dhe të rrezikshme sesa ajo që po shohim sot. Çdo përdorim i armëve kimike, biologjike, bërthamore do të ndryshojë rrënjësisht natyrën e konfliktit dhe Rusia duhet ta dijë se kurrë nuk do të jetë në gjendje të fitojë një luftë bërthamore”, tha Stoltenberg.

Të ngajshme

Panik në fluturimin Londër-Singapor, një i vdekur dhe 7 të lënduar rëndë për shkak të turbulencave të forta

Donat Hashani

Gjykata Penale Ndërkombëtare kërkon urdhër arrest për Netanyahun dhe liderët e Hamasit për krime lufte

Donat Hashani

Mbyllet Aeroporti i Mynihut

Donat Hashani