Telenews

SHEFI I OKB-SË TAKOHET SOT ME PUTININ

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, do të takohet me Presidentin rus, Vladimir Putin, në Moskë më vonë gjatë ditës së sotme, por pritshmëritë nga takimi thuhet se janë të ulëta pas disa përpjekjeve të dështuara diplomatike deri më tani.
Bisedimet mes Putinit dhe Guterres pritet të përqendrohen në qytetin e rrethuar të Mariupolit, ku, pavarësisht shpalljes së fitores, forcat ruse nuk kanë arritur të marrin fabrikën e çelikut Azovstal.
Forcat ukrainase thanë më herët të martën se Rusia vazhdon të bllokojë njësitë e saj në uzinë.
Ukraina i ka kërkuar Guterres të garantojë një korridor humanitar për të evakuuar civilët që strehohen brenda Azovstal, shkruan BBC, transmeton Klankosova.
Shefi i OKB-së pritet gjithashtu të udhëtojë në Kiev të enjten ku do të takohet me Presidentin Volodomyr Zelensky.
SHBA-ja do të nisë gjithashtu bisedimet e mbrojtjes në lidhje me Ukrainën me dhjetëra vende sot, me sekretarin e mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin, që do të jetë mikpritës në Gjermani.
Këto bisedime vijnë pasi Ministri i Jashtëm i Moskës, Sergei Lavrov, ka paralajmëruar se rreziku i një Lufte të Tretë Botërore “është serioz” dhe ka kritikuar qasjen e Kievit për prishjen e bisedimeve të paqes.
Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, megjithatë, u përgjigj se Lavrov po përpiqej të “friksonte botën” nga mbështetja e vendit.

Të ngajshme

Kroacia mbështet fuqishëm Kosovën në BE, shpreson që në verë anëtarësohet në KiE

Donat Hashani

Gjykata merr vendim për grupin kriminal i dyshuar për shpëlarje të parave

Donat Hashani

Sveçla reagon pas plaçkitjeve e krimeve të shumta në ditët e fundit

Donat Hashani